%Created by Caissa's Web PGN Editor %Hidden=1 1. Nd6+ Bxd6 2. Nxe4 Bxe4
Ukážka č.1 - Biely na ťahu vyhrá!
V ukážke č.1 stojí biely na prvý pohľad zle kvôli rozhýbanému kráľovi. Má však veľkú výhodu, že je na ťahu. Čierna dáma je napádaná jazdcom, ktorý je však zaväzbený. Strelec, ktorý životne dôležitú väzbu obstaráva kryje aj pole d6, kde by chcel dať biely jazdec vidličku na dámu a kráľa. Preťaženosť obrancu sa stáva čiernemu osudnou. Splnením jednej obrany, opúšťa druhú. 1.Jd6+ Sxd6 2.Jxe4 a čierny je bez dámy za dve figúry. Po niekoľkých ťahoch biely skonsoliduje svoj materiál, aktívne figúry súpera povymieňa a ľahko uplatní materiálnu prevahu na výhru,
%Created by Caissa's Web PGN Editor %Hidden=1 1... Ra8 2. Qxa8 Bb5#
Ukážka č.2 - Čierny na ťahu vyhrá!
Odvlečenie zväzujúcej figúry sa udeje aj v ukážke č.2. Strelec d7 je vo väzbe a nemôže sa ani hnúť. Ináč by bol na poli b5 mat. Keď šachista tento fakt spozoruje, vie, že dáma bieleho je vlastne paralyzovaná držaním väzby a dá sa okolo nej ťahať figúrami ako by tam nebola. Takže 1.Va8 Db7, aby zachoval väzbu strelca, ale 2.Va2 mat. Hlavný variant 1.Va8 Dxa8 2.Sb5 mat. Poznámka: To držanie väzby vo všobecnosti nie je podmienkou, lebo dáma by mohla odísť tak, že síce uvoľní väzbu, ale pokryje strelcovi pole b5. Túto možnosť však veža na a8 vylučuje.
V ukážke č.3 čierny odvlečie dámu nabok a súčasne zbaví svoju dámu väzby, čím sa ona môže zapojiť do matového útoku. Takže: 1.Vxa2 Dxa2 2.Dh5+ Vh3 3.Dxe5+ Kh1 4.De1+ Kh2 5.Dg1 mat. Takúto prechodnú obeť ťažkej figúry si môže dovoliť iba hráč, ktorý vie spočítať kombináciu až do matu. Namiesto 1.-Dxa2 sa dalo skúšať 1.-Vb2 2.Vxb2 Dxb2, ale matový útok prebehne analogicky, ibaže to čierneho nestojí ani len tú obeť.