História

Fotografie z archívu Karola Rathouského

poznámka1: všetky texty som prevzal od K.R. bez úprav, s výnimkou gramatických 
poznámka2: ďalšie pokračovania histórie sa nachádzajú v menu vľavo hore
 
 

Fotografia dokumentuje lektorov a účastníkov školenia trénerov 3.triedy, ktoré sa uskutočnilo v jednom z hotelov v centre Banskej Bystrice. Sediaci usporiadatelia a školitelia zľava sú Valent Jančura z Banskej Bystrice, Ján Šefc /šéflektor/ z Bratislavy, Alexander Pituk z Banskej Štiavnice a Jozef Lindner zo Sliača. Účastníci akcie boli zo stredného Slovenska, kto si spomenul na mňa / v kockovanom svetri vpravo / s pozvaním, už si nespomínam. Udalosť má určite vyše 3O rokov.

Páni zľava : K.Rathouský, D.Milotai, J.Veselský, P.Dolinský, ??? a celkom vpravo súčasný predseda SŠZ Fr.Jablonický ako reprezentácia prevádzkového oddielu Bratislava v jednom z mnohých šachových turnajov v rámci železnice, ktoré sa odohrávali medzi družstvami Bratislavy, Zvolena a Košíc.

 

Iba vďaka pozadiu v zábere viem datovať termín tejto akcie. Zreteľne vidieť, že prebiehala v roku 30. výročia SNP. Víťazné družstvo v zložení zľava : J.Petreje, St.Illavský,St.Novák a ja vyhralo a obdržalo pohár, diplomy a pivné krčahy, nikto z nás s toho nezbohatol. Súpermi nám boli družstvá béčka Krasňan, Rače, Geodézie, BEZky a SPŠS.

 
 
 

Záber zo zápolenia družstiev železničiarov, ktoré prebiehalo  medzi Východnou dráhou čiže Slovenskom a stredočeskou dráhou, na foťke spoznávam svoju prehratú partiu zo silným Jablečníkom, stojací šedivý pán je Richard Havlík  / hral súťažne i u nás /, prizerá sa partii Alexandra Handla z Nových Zámkov. Na pravej strane je prizerajúci v stoji Petr Havlíček z Olomouca a funkcionársky kolega a organizátor Josef Mikulík taktiež z Olomouca.

 
V bratislavskom šachovom živote v 60-70-80 rokoch nebolo výraznejšej osobnosti ako Dezider Schmidt. Hral za Kovospracujúci podnik /KOVO/, ale ako predseda, ŠTK BŠZ organizoval, rozhodoval, zásoboval hracím materiálom vláčeným vo vlastných rukách po trolejbusoch či električkách na naše turnaje, etapy či zápasy. Mnohí postarší hráči si naňho s vďačnosťou spomínajú a to napriek podaktorým zmatkom a chaose, ktoré svojou prílišnou improvizáciou, ale i  energickou povahou vyvolával. Bol dušou šachu v našom kraji.
 
 

 

Pán Ladislav Sopko je zakladateľ nášho šachového klubu. Býval na Cyprichovej ulici a to kúsok od našej klubovne Malej besedy. On, manželka ako i jeho tri dcéry boli vždy ochotné zapožičať kľúče od miestnosti, mimo tréningových hodín, keď sa dvojica, alebo pár hráčov stretlo a chceli si zahrať šach, alebo karty.

 
Janko Kotlárik- kandidát majstra športu, hral našu prvú dosku dlhé roky, rozdával svoj šachový kumšt a rád analyzoval (ale iba svoje vyhraté partie)  a dával dobré rady (príp. aj v úvodzovkách). Jeho trvalý šachový odkaz je termín "Kotlárikov strelec", pretože bol presvedčený, že strelec je lepší za ako pred svojim pešiakom! Vozil som ho ešte na zápasy nášho áčka aj v čase, keď mal z dôvodu cukrovkového ochorenia amputovanú jednu nohu.

Milan Nagy bol béčkarskou posilou, jeho pozícia bola výraznejšia v korešpodenčnom šachu

 
 
 

Milan Šrámek začas pracoval v reštaurácii Družba ako čašník, hrával za KOVO, ale Stano Illavský zapracoval a zariadil jeho prestup do Krasňan. Býval niekde v Prievoze na Mierovej a keď som robil v SLSP na Prievozskej ulici, často ma navštevoval v práci a vždy to skončilo v najbližšej hospode. Už nie je medzi nami...

 
 

Veľmi talentovaný Ing.Peter Hlavatý sa vypracoval na čelné miesto v súpiske, bol nositeľom I.výkonnostnej triedy a šachu skutočne rozumel a mal ho rád mi doplnil Peter Falťan. Zomrel mladý v 33-troch rokoch a bolo i jeho zásluhou, že sme postúpili z kvalifikačného zápasu štyroch družstiev do I.ligy!

 
 
 

Tu máme opať snímku reprezentácie železničiarov PO Bratislava v súťaži zo Zvolenom a Košicami. Boli sme vždy favoritmi a víťazstvá boli jednoznačné. Sediaci dole Handl,Havlík,Veselský, ja stojím vpravo vedľa Milotaia.

Zapisujem výsledok súboja račianského štvorčlenného družstva s našim áčkom. Z tabule sú zrejmé výsledky áčka s Geodéziou 4-0 a z derby s našim béčkom 2,5 - 1,5. V turnaji družstiev v Osvetovej besede na Cyprichovej ulici sa ešte zúčastnili BEZ-ka a SPŠS. Vžda vyhrávalo krasnianske áčko. Viď foto č.3
Ďalšia fotografia bloku predstavuje trojica silne mysliacich činovníkov jedného z mnohých šachoých podujatí, v ktorom boli organizátormi, riaditeľmi rozhodcami a často aj hráčmi. Zľava: Anton Kramárik / Slovan CHZJD/, Karol Rathouský a Dezider Schmidt z nášho klubu.