Taktika - Prerušenie

Ukážka č.1 Biely začne a vyhrá!
 
Hlavným tromfom bieleho v ukážke č.1 sú pešiaci pred poľom premeny. Biely s pomocou jazdca preruší čiernej veži krytie aspoň jedného z polí premeny a umožní tak premenu dámy. 1.Jf4+ Kh6 2.Je6. Biely hrozí s ťahom 3.Jd8 prerušiť pôsobnosť čiernej veže na polia premeny, takže 2.-Ve8. Teraz prichádza motív odlákania. 3.g8=D Vxg8. Zle postavená veža je odstavená od poľa premeny ťahom 4.Jf8. Po asi najlepšej obrane 4.-Kg7 5.e8=D Vxf8 vzniká technicky vyhratá koncovka dámy proti veži.        
Ukážka č.2 Biely začne a vyhrá!
 
V ukážke č.2 čierny strelec kontroluje pole premeny bieleho pešiaka a7. Víťazná stratégia bieleho spočíva v tom, že s pomocou hrozby úteku f pešiaka čoby druhého zajaca vynútiť prerušenie strelca vlastným čiernym pešiakom. Po 1.Sxg2+ Sxg2 prichádza 2.f4. Pokiaľ chce čierny chytať pešiaka kráľom, musí ísť za ním Kh4, potom však stráca strelca na g2 s následnou premenou pešiaka na dámu. Strelec dvoch pešiakov nestíha chytať, takže je vynútené branie pešiaka f4 mimochodom 2.-gxf3, čím je strelec prerušeny v pôsobnosti na pole premeny a úloha sa zdá splnená. Netreba sa však ukvapiť. Na 3.a8=D by prišlo 3.-f2+ 4.Kxf2 Sxa8 s remízou. Trpezlivé 3.Kf2 s následným 4.a8=D pomôže bielemu konečne k vyhratej pozícii.
 
 
Ukážka č.3 Biely začne a vyhrá!
 
V ukážke č.3 potrebuje presadiť biely pešiaka do dámy. Jednoduchý postup pešiaka 1.f7 alebo 1.fxg7 dokáže veža ľahko eliminovať. Na rad prichádzajú prípravné manévre strelcom so snahou odstaviť vežu od pôsobnosti na cestu pešiaka do dámy: 1.Sg6. Po braní ponúknutého strelca 1.-hxg6 vysvitá, že 2.fxg7 vedie ku dáme, keďže pešiak g6 práve prerušil pôsobnosť svojej veže na pole premeny a 2.-Vg4 nestačí. Keďže strelca brať nemožno, ukazuje sa dobrá odpoveď 1.-Vg4. Vidno, že akýkoľvek postup bieleho pešiaka veža dokáže zhatiť. Biely má však ďalší tromf v podobnom duchu ako predchádzajúci: 2.Sf5. Veža je znova napadnutá, branie strelca znova prerušuje jej dráhu ku krytiu pochodu f-pešiaka do dámy. Ostáva posledná nádej na udržanie pešiaka na uzde 2.-Vg5. Po 3.h4 však nastáva koniec výhovoriek. Veža je napadnutá a akýkoľvek ústup ju odstavuje od možnosti brániť pešiakovi do neba. Prekrásne koncentrovaný boj bieleho o premenu dámy s protivníkovou vežou!    
Ukážka č.4 Biely začne a vyhrá!
 
V ukážke č.4 biely  s pomocou veže presadí pešiaka do dámy. 1.c6 bxc6. Úvod má za bieleho zmysel iba vtedy, keď vidí svoj nasledujúci ťah, ktorým je obeť veže so zámerom nezabrániteľného postupu b-pešiaka do dámy. Takže 2.Vb5 cxb5 3.b7 Kd7 4.b8=D Vxa5. Pozícia je vyhratá pre bieleho iba vďaka tomu, že mu umožňuje vyšachovať súperovu vežu alebo dať mat.