%Created by Caissa's Web PGN Editor %Hidden=1 1... Re1+ 2. Nf1 Qxd5 3. Rxd5 Rxc1
Ukážka č.1 - Čierny na ťahu vyhrá!
V ukážke č.1 čierny dobyje vežu s pomocou manévra, ktorý sa dá pomerne často použiť v praxi. Takže 1.Ve1+. Veža je tabu, pretože po 1.-Vxe1 2.Vxd5 čierny stráca dámu. Najvhodnejšia odpoveď je preto 1.-Jf1. Zdanlivo sa nič nedeje. Dáma je krytá, veže sú kryté. Lenže príchádza 2.Dxd5 Vxd5 3.Vxc1. Biely stratil vežu a je prehratý. Vc1 bola v tejto ukážke figúrou na kritickom poli.
%Created by Caissa's Web PGN Editor %Hidden=1 1. Rc8 Qxd4 2. Rxe8+ Kg7 3. exd4
Ukážka č.2 - Biely na ťahu vyhrá!
V ukážke č.2 biely získa vežu. Po ťahu 1.Vc8 vidíme, že biela veža využila fakt, že jej kolegyňa chráni dámu. Takže vežu brať nemožno. Súčasne sa čierna veža dostala do väzby a čierna dáma prestala byť krytá. Čierny potrebuje vybŕdnuť z problémov. Vyriešiť napadnutie dámy pri súčasnom pokrytí veže. Lenže aj čierna dáma je vo väzbe a tak jej zostáva jediné riešenie 1.-Dxd4. Biely však nie je nútený okamžite doberať dámu ťahom 2.exd4. Môže vložiť zničujúci medziťah 2.Vxe8+ a až po vynútenom 2.-Kg7 doberať naspäť dámu ťahom 3.exd4. Výsledkom je zisk veže pre bieleho. Tento kombinačný obrat so šachovým medziťahom a dobratím figúry sa dá pomerne často využiť v praxi.
%Created by Caissa's Web PGN Editor %Hidden=1 1. Qxc5 exf4 2. Bh7+ Kxh7 3. Qxf8
Ukážka č.3 - Biely na ťahu vyhrá!
Motív z ukážky č.3 sa v šachovej praxi pomerne často vyskytuje. Biely využije nekrytú vežu súpera v rošádovom postavení a za cenu strelca ju dobyje tým, že forsírovane odvlečie jediného obrancu - kráľa. Táto finta sa udeje až po 1.Dxc5 exf4. Takže 2.Sh7+ Kxh7 3.Dxf8. Biely svoju relatívne zdravú kvalitu pri pozornej hre musí zrealizovať.