Taktika - Odvlečenie blokujúcej figúry
Ukážka č.1 - Biely na ťahu vyhrá!
V ukážke č.1 čierny kráľ blokuje pole premeny bieleho pešiaka. Stačil by šach strelcom na vyhnanie kráľa a premenu pešiaka. Pokiaľ nie je možný šach z bezpečnej vzdialenosti, treba dať iný, však za premenu pešiaka na dámu stojí obetovať nejakého toho strelca. Takže 1.Sd4 e5 2.Sxg7+ Kxg7 3.f8=D+ s ľahkou výhrou. Pri podrobnejšom preskúmaní pozície vidieť, že k cieľu vedie aj 1.Sg5 s ďalším 2.Se7+ a s ďalším 3.f8=D+. Čierny je voči týmto manévrom celkom bezmocný.
Ukážka č.2 - Biely na ťahu vyhrá!
V ukážke č.2 si pozornejší šachista všimne, že keby sa podarilo presadiť postup pešiaka vpred, tak niekedy možno bude uvolnená biela dáma matovať na poli g7. Blokujúcou figúrou v tomto prípade je čierna veža, ktorá drží na svojich pleciach aj obranu pešiaka f5. Objaviť variant s obeťou na f5 nie je ťažké, keďže vychádza aj dvojitý úder s matom na g7 a napadnutým strelcom d7 po posune pešiaka e5. Takže 1.Sxf5 Vxf5 2.Vxf5 Dxf5 3.e6. Hrozí mat na g7 a je napadnutý strelec. Biely vyhráva. Čierny nemusel brať strelca na f5, ale prehral by takisto ľahko. Pokiaľ branie aj nebranie kameňa vedie k prehre, principiálne je brať.
Ukážka č.3 - Čierny na ťahu vyhrá!
V ukážke č.3 je znova pripravéný odťažný šach, ktorému bráni bielou dámou zablokovaný čierny pešiak e3. Pomôže odvlečenie dámy ťahom 1.Df1+. Samozrejme, odvlečenie ako také nestačí, musia tam byť varianty, ktoré fungujú v prospech čierneho. 1.-Dxf1 je vynútené, nasleduje 2.-e2+, ktoré je soľou kombinácie. Teraz po 2.-Df2 3.exd1=D+ Sd1 4.Dxd1 je mat, lepšie predstaviť jazdca a čierny sa musí vo variante 2.-Jf2 3.exf1=D+ Kxf1 4.Vxf2+ Ke1 5.Vxa2 uspokojiť namiesto matu s vežou navyše a vyhratou pozíciou.
Pozícia č.4 - Biely na ťahu vyhrá!
V pozícii č.4 je biely v šachu a posledné, čo by slabšieho šachistu napadlo by bolo predstaviť strelca. Pri pozornejšom skúmaní pozície však vidíme, že hlavným tromfom bieleho je pešiak na e7 a čierny strelec ho musí mať stále na dostrel, takže po 1.Sf3 by bolo 1.-Sxf3+ hrubou chybou, lebo čierny je odvlečený a stíha pokryť pole premeny až na dva ťahy a to by bola dáma dávno na šachovnici. Takže je vynútené 1.-Sg6. Teraz vyzerá čierny zahojený, lebo po prirodzenom 2.Se2 s krytím pešiaka si čierny kráľ skôr či neskôr vezme nebezpečného pešiaka na e7 a prehra bude odvrátená. Lenže prichádza 2.Sc6 bxc6 3.b6 c5 4.b7 Se4+ 5.Kh2 Sxb7 6.e8=D+ s výhrou. Dvoch od seba vzdialených pešiakov samotný strelec nezvláda a na túto tému vznikajú pekné ťahy navonok vyzerajúce ako obete materiálu.