Kniha návštev

Re:Ako sa baviť šachom

Jožin | 18.06.2016

Ešte je tam jedna skvelá hra - snooker, strategická a má aj dosť spoločných prvkov zo šachom. Len stručne, hrá sa na stole kde je 6 otvorov , hrajú proti sebe dvaja hráči, striedajú sa v hre ( ťahoch ), hrá sa bielou gulou a najprv musí trafiť červenú a potom inú farebnú. Za zásahy do otvoru sa počítajú body a vyhrá hru ( frame ) ten , ktorý získa viac bodov. Môže sa hrať zápas na dohodnutý počet hier. Každý rok sú MS v Anglicku ( aspoň čo si naposledy pamätám ), teraz bol Mark Selby, virtuózny hráč, veľmi dobre sa to pozerá, amatérsky aj hrá na internete a myslím si že pre šachistov z Krasňan by to bol veľmi vhodný doplnok na cibrenie techniky pri klubových diskusiách a pifku. Len treba zohnať stôl, dve tága a gule ... Farebné samozrejme, bielu, červené ( po 1 b), žltú ( 2 b), zelenú, hnedú, modrú, ružovú a čiernu ( až 7 b ) . Do snookrovania , friends .

Re:Re:Ako sa baviť šachom

M. Mandák | 13.07.2016

Jozef, tvoja povestná konštruktívnosť zase vyšla na svetlo božie. Nápad sa mi zdá dobrý, ale musel by súhlasiť majiteľ Bednára, museli by sa nájsť, či poskladať financie a muselo by sa dopredu overiť, že bude záujem. Nástenná šachovnica hlivejúca v skrini u Bednára by o tom vedela rozprávať...

Na Levice ...

Jožin | 06.06.2016

Tak sme sa odhodlali ísť si zahrať turnaj v rapide v sobotu 4.6.16 do neďalekých Levíc ( len nejakých 140 km tam ) . Nastúpená zostava ( foto L01 ) - Juro, Laco , Luboš a Jožin ( za foťákom ) . Ráno bolo krásne slnečné počasie a tak sme mohli o 6,30 hod. vyraziť na cestu , ešte pokladník Laco zinkasoval cestovné náklady a Juro natankoval a v pohode odšoféroval. Prišli sme do Levíc a našli školu asi o 8,30 hod., do 8,55 mala byť prezentácia, už tam na nás niekto pred vchodom mával, akože vítame Vás. No zistili sme, že to bolo na auto za nami, v ktorom mu doniesli PC, aby od 8,00 mohol robiť prezentáciu účastníkov, ktorých nakoniec bolo hodne, spolu 73 hráčov. Postupne sme sa zapísali do turnaja, domáci organizátori pobehovali hore dole a tvárili sa že nema problema. O 9,00 sa malo začať hrať, asi o 9,45 prišla obsluha PC a o 9,50 vylosovali 1.kolo. Celkom fajn, kocky boli hodené. Dôležité bolo objednať si pizzu na obed, niekoľkokrát to zopakovali ( asi reklamný partner podujatia ).
Hrali sme ako sme hrali, rozbeh bol ťažký ( foto sú v prílohe ). Stretli sme tam nášho kamaráta z Blavy, dlhoročného hráča Apolla Lacka Pánika, ktorý sa presťahoval za rodinou do Levíc a v pohode si tam užíva seniorský život a slobodne šachuje ( na foto ) . V škole na chodbe bola výstava poľnohospodárskych produktov z Tekova a stretol som tam aj túto dievčinu ( foto cena útechy ) . Po polovici turnaja sa už miešali karty s poradím, držali sme sa na pozíciach približne podľa svojich ratingov a síl a priečnosti ( zarputilosti ) . Ja som po slabom začiatku 2/4 konečne začal hrať šach a vyhral 4 partie za sebou, z toho čiernymi so Švoňavcom a bielym s Poláčkom,
v poslednom kole som remizoval s Kaliským. Uhral som 6,5 b no stačilo to len na delené 5. až 8.miesto ( nasadený 7 + foto s cenou ) . Turnaj vyhral suverénne IM Petrán 8 b / 9p ( 1 nas. + foto ), na 2. až 4. mieste skončili hráči so 7 bodmi . Výsledky sú na chess-resulte . Z " nášho tímu " hral každý viac menej podľa svoji síl, Juro uhral 5,5 b a získal 18.miesto ( nasadený 17 ), Laco uhral 4,5 b a skončil 34 ( 37 ) , pochváliť treba Luboša, uhral 5 b a skončil 30 ( 38 + foto s cenou ) .
Celkove môj osobný dojem je z turnaja nemastný neslaný, domáci poriadatelia sa síce snažili, ale bolo tam dosť fopa ... Nakoniec sa spustila letná búrka a cestou domov sme zmokli .

Re:Na Levice ...

Fotograf | 06.06.2016

a tie fotky sú kdeeeeee ???

Re:Re:Na Levice ...

Jožin | 06.06.2016

Bolo nafotených 12 ks a dodané webmasterovi, tak hádam budú ...

Re:Re:Re:Na Levice ...

Miro M. | 06.06.2016

Hej, fotky už mám u seba. najneskôr zajtra by som niektoré z nich mal zavesiť na patričné miesto.

Pondelok v Koliesku

Miro Mandák | 31.05.2016

Včera sme to roztáčali v Koliesku. Akcii napomohol svojou avizovanou návštevou Gabo Deák, ktorý koketuje s myšlienkou vrátiť sa do krasňanského hniezda. Ako jediný si všimol chybu v štúdii na titulnej stránke KŠ, keď namiesto Kd5, má byť Ke5. Už som to opravil... Len tak ďalej, Gabo! Zahrali sme si kolektívne proti motoru Schreder, ktorému som pre istotu odobral jazdca na b1. Prvú partiu spred týždňa sme vyhrali, keďže kibicoval aj Falťan, včera si uzurpoval rozhodujúce ťahy Juhaniak, ktorému razantne nahrával Hanker a nakoniec to dopadlo neslávne - počítač staval dámu a hrdinovia stratili záujem. Potom sme hrali štvorhry, ale chlapci mali bohato nakúpené, tak sa partie hemžili hrubkami. Miloš tentokrát nehral, venoval sa usilovnému spaľovaniu tabakových výrobkov. Všetok dym išiel na bezmocného Juhaniaka, ten ale ako správny tolerant držal ako hluchý dvere. Miloš túto otázku berie ako vec charakteru, ustupuje iba slabší, čo on nie je. Ešte zaujal Deák návrhom vylepšiť KŠ tak, že robiť niečo celkom iné a nepaprať sa opismi alkoholických eventov. Poslali sme jeho holuba letieť ponad strechy v diaľ. Vrabec sa nám páči, je v hrsti a je sám sebou.

Tak zľahka

Jožin | 26.05.2016

Poznám ten pocit, keď sa družstvu nedarí a klesá ku dnu. Ako Marián sympaticky a stručne zhodnotil, niečo s tým treba robiť. Napr. také DP už zostalo len jedno družstvo ( pred takými 30 - 40 rokmi mal asi aj 5 po všetkých BA súťažiach - pamätníci mi hádam dajú zapravdu ) . Napokom značka ŠK DP bola zlikvidovaná a nastal presun do Slovana. Hráči tam akurát stárnu, majú bohate nad 60 rokov a len 2 ks kazia vekový priemer. Majú síce skúsenosti a nejako držia stred 2.ligy ale čo ďalej ? Mám taký dojem, že po rozpade veľkého DPMB niekedy v 80.rokoch prešlo nejaké družstvo pod hlavičku ŠK Krasňany. Luboš pekne popísal Memoriál Dr.Nemca, bolo to svieže a malo to šachového ducha. Šachu zdar !!

Re:Tak zľahka

Ľubo Juhaniak | 26.05.2016

Diky za pochvalu, Jožin. Z levického turnaja by si mohol niečo spísať ty, iste nebude núdza o kuriózne situácie...Uvidíme, či tie Levice skrotíme alebo zas odídeme skrotení my... A k šachovému dianiu v Bratislave v 80. rokoch sa neviem celkom dobre vyjadriť, keďže som vtedy na strednej hrával za Tatran Harmanec. A generačný problém si uvedomujú všetci, ale väčšina si pred ním zatvára oči...

Re:Tak zľahka

Jožin | 30.05.2016

Ako Karol píše v histórii, v roku 1989 došlo ku fúzii klubov Jednota Krasňany a Dynamo DPMB a ďalej hrali šachové súťaže pod spoločným názvom DPMB Krasňany 7 družstiev v Krasňanoch aj v Prievoze na Strojníckej.Tak som sa skoro trafil ...

Re:Tak zľahka

Jožin | 01.06.2016

Podobnosti v mojich príspevkoch sú čisto náhodné . Howgh

Marian hodnotil sezónu

Miro Mandák | 03.05.2016

Som veľmi rád vždy, keď niekto iný ako ja napíše čosi do Krasňanského šachistu a keď má príspevok hlavu a pätu - ešte lepšie. K výsledku a hre Petra Povýšila toľko, že šach je príliš hodnotná a náročná hra, aby sa dala hrať takpovediac ľavou zadnou. Takže, pre mňa žiadne prekvapenie Petrov nulový výsledok. Pritom však so silnými hráčmi. Peter dobre počíta, má výbornú šachovú pamäť, vie sa pripraviť na partiu aj protivníka, ale nemá trpezlivosť. Je len spravodlivé, že hráč, ktorý to nateraz neberie vážne, má skromnejšie výsledky ako hráči, ktorí šachom žijú. Čo sa mojej osoby týka súhlasím, že výsledok bol v rozpore s predvádzanou kvalitou hry a možno to bola iba náhodná turbulencia Treba však podotknúť, že spodné dosky v druhej lige, kde som úradoval, plátajú veľakrát hráči takpovediac slabšieho kalibru. Čo sa týka nadpriemerných prínosov spomenutej trojice, ja som sa pripojil len týmito stránkami a robím ich, lebo ma baví dokumentovať život klubu. Twainov literárny hrdina by hneď podotkol, že také sa neráta. Potom Marian v Blogu spomína trojicu osobností, ktoré by sa mohli troška prebudiť pre potreby kolektívu. Každý s nich má zrejme svoje dôvody, prečo to nejde, ale aspoň máme koho vzývať ako panenku Máriu šaštínsku. V podstate s rovnakým výsledkom.

Vinše

Peacemaker | 29.03.2016

Nech žije Mieroslav !!!
( Ale zo svojho ... )

Re:Vinše

Miro Mandák | 05.04.2016

No dikes za želanie, Na tom mieri musím ešte popracovať. Zo svojho nežijem, lebo nič na tomto božom svete nie je moje, ani len ten vzduch, ktorý musím dýchať. Každopádne to vnímam pozitívne, keď som niekomu stál za dva riadky :-)

História

Marian | 19.01.2016

Neviem ako zvyšní čitatelia KŠ, ale mňa nová záložka História úplne fascinuje.Nádherné,metafora života...Ak je možné,prosím o doplnenie ďalších údajov (kto je na fotke,kedy...).
Napr. pre mňa je p.Kotlárik (a jeho strelci) LEGENDA - až teraz ho vidím ako reálnu osobu.
Miro,Karol - Ďakujem.

Príjemné sviatky

Jožin | 22.12.2015

Príjemné a spokojné sviatky Vianoc,
veľa zdravia,šťastia a úspechov do
Nového roku 2016 praje
Jožin

P.S. Zakopte tomahawky,
dajte piecť moriaka a chladiť pivo .
Howgh

Re:Príjemné sviatky

Miro Mandák | 23.12.2015

Díki Jožine. Podobne aj ja všetkým prajem pekné Vianoce v rámci možností.
My si tu žijeme na divokom Východe, takže aj kapustnica či kapor. Zakopávanie tomahawkov sa mi páči. Najmä, keď je po mojom ☺

Céčko bez vitamínov

Miro Mandák | 12.12.2015

Včera som si zašiel na zápas šachovej piatej ligy na Kadnárovu. Naši hrali so Slovanom na čele s Gustom Šturcom. Domáci sme nastúpili oslabení a dokonca iba siedmi. Sedem statočných sa však včera nepremietalo ani náhodou. Viktor Mikulášek uprednostnil návštevu zubnej archeologičky pred trápením s Gustom, Rasťo Boldocki vyprevádza mamu a o Jarovi Bukovčákovi viem toľko, že neviem, čo je s ním. Na prvej doske nastúpili funkcionári a kto tipoval, že sa dohodnú, vôbec sa nesekol. Potom ešte dlho analyzovali, ako by sa mohlo hrať, keby sa chcelo hrať. Pekne vyhral Ľubo Hanker po disciplinovanom výkone so stále starším a slabším pánom Pauličkom. Pišta Chobot hral cieľavedome a o niečo slabšieho súpera pekne prehral v koncovke. Ľubo Juhaniak spriada bohaté pradivá variantov, problémom je, že občas vypadne to najdôležitejšie vlákno. Pešiak či kvalita hore dole, len nech si zahráme. Znesiteľný Laco nezniesol ťarchu druholigových úspechov a prehral so slabším súperom. Toľko motal až sa zamotal. Karol Rathouský hral s kedysi dosť silným Hechtom z matematického prostredia. Prehral bez odporu ďalšiu partiu. Nekompromisnosť prejavuje pri diskusiách o politike, tam sa dá tvrdiť čokoľvek a riziko vyvrátenia nehrozí. V posledných šachových súbojoch je to však dobráčisko a ústupčivec. Lojzo Vojáček podľahol nestorke ženského šachu v Bratislave, Zite Beňovej. Veľmi sa s tým nepárali, čas dôchodcu má tiež svoju cenu. Než som prišiel, bolo po partii aj po jej podarených aktéroch, ktorí zmizli späť v nočnej Bratislave. Ešte sa na kadnárke mihol umelec gitarista Požár, ktorý si prišiel odkontumovať ôsmu dosku a poďho skadiaľ prišiel. Okrem toho, cynik by podotkol, že na oddelení bol kľud a dve fľaše vína, Viktorom dodané iba pomaly klesali na hladine. Potom Juhaniak zorganizoval presun pivného jadra do Krasňanskej pivárne, kde sme sa pokúsili o pár analýz, podporených pivom a utopencami. Nuž, s Milošom toho veľa nenaanalyzuješ. Miloš podgurážený omamnými nápojmi obyčajne nabehne na režim cyklického oboznamovania prísediacich s biednym stavom ich šachových schopností. Adresáti, obyčajne grupujúci sa z kmeňových hráčov piatej ligy sa obvykle držia statočne, trénujú svoju trpezlivosť a skromnosť v nádeji na zlepšenie karmy a ela. Potom však prichádzajú zrejmé opilecké nezmysly pri krasňanskej analýze a tam už aj ja strácam trpezlivosť a zúrivo vrieskam na celý podnik. Konečne je tu polnoc a poniektorí odchádzame na nočný spoj. Chvíľu si ešte doma nadávam a potom zaspím oslobodzujúcim spánkom.

Pezinok porazený!

Miro Mandák | 07.12.2015

Máme za sebou včerajšieho Mikuláša a aj dva dôležité - ako ináč - zápasy druhej ligy s relatívne poraziteľnými súpermi. Kamaráti z Pezinka prišli dobre pripravení. S vínom a mnohými hráčmi zvučných mien. Šachová šťastena však tentoraz zostala u nás. Marián porazil papierovo silnejšieho Gábriša a Zdeno predĺžil sériu skvelých výkonov víťazstvom s čiernymi nad Maďarom. Ctižiadostivý Začka prekvapujúco zdolal sympaťáka Baďuru, ktorý to proste nestihol časovo. Bolo 3,5 ku 3,5. Poslednú partiu a výsledok celého zápasu som mal na krku ja. Mikuáš Gaži asi myslel v predstihu na darčeky. Pozične nehral najhoršie a moje pseudoaktivity ho definitívne posadili na koňa. V časovke som dokonca odovzdal kvalitu a prizerajúci Viktor sklamane odchádzal. Potom sa však začali diať veci. Gaži ukázal,že nie je vo forme - ak vôbec niekedy bol - a relatívne jednoduchú pozíciu proti súperovi, ktorý už mal partiu za prehratú a ostávalo mu iba kopať ako zdochýňajúca kobyla, nie a nie hrať účinne, presne, jednoducho. Nakoniec vymyslel veľkolepý umelecký a nekorektný zisk unikajúceho pešiaka. Odmenou mu bol odťažný šach strelcom spojený so stratou nekrytej dámy. Krátko zavtipkujem, že pričasto krytá dáma prestáva byť dámou tak či tak. S koňom a vežou sa ešte dala postaviť pevnosť a remizovať, ako to ukazoval šokovaný Gábriš v analýze, ale môj protivník bol mimo túto sféru úvah. Na môj vkus má privysoké elo, ale zdá sa, že už sa na tom pracuje. Takže som mu ešte predviedol pár rýchlych ťahov dámičkou a keď si nechal vyšachovať bezstarstne poskakujúceho koňa, podal gentlemansky ruku, čím sme ušetrili našim lesom nejaký ten partiár. Krasňany vyhrali tretí zápas a asi sa v tejto súťaži udržíme. Ctižiadostivý pán Začka bol jeden zo strojcov kolektívneho úspechu a vo vytržení zo svojho prvého druholigového víťazstva mi zagratuloval. O sebagratuláciách píšem na inom mieste. Asi si vtedy myslel, že takto preukáže neznesiteľnému Mandákovi veľkorysé gesto. Nuž, jednou lopatkou tú jamu nezasypeme, kolego. Poznáme svojich: Zaduje vetrík a bude po pánovi Mandákovi. Budú sa posielať SMS-ky o kokotoch a hľadať čerti diabli tam, kde nie sú a ani nikdy neboli. Ale to je už iný súdok.

Re:Pezinok porazený!

Marian | 07.12.2015

Fakty: páni Mandák a Začka boli hlavnými strojcami vynikajúceho výsledku.Začka Mandákovi zagratuloval k víťazstvu, Mandák Začkovi nie.
Vidím trend - web Krasňanský šachista sa stáva len akousi dokumentáciou prejavov ega týchto pánov.
A ja v tom teraz pokračujem.Uffff

Záznamy: 41 - 60 zo 124
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Pridať nový príspevok