Kniha návštev

Re:Re:Pezinok porazený!

Miro Mandák | 07.12.2015

Marián, v tom máš pravdu, že by som už tej téme mohol dať pokoj. V tom si vedľa, keď si myslíš, že je faux pas nepodať ruku. Ja som slobodný človek a podávanie rúk či iné priateľské gestá si riadim sám. Vyzerá, ako by som si pretŕčal ego. Stránky však môže robiť ktokoľvek z Krasňan, rád mu ich prenechám. Ja mám teraz aj iné témy a nápady. Aj tak tu nie je dostatočná obec konzumentov, ani prispievateľov. Pokiaľ však nevidíš rozdiel medzi M.M. a L.Z., tak sa naše frekvencie proste nestretávajú aj keď sa cítim z toho v údive. Nevadí. Myslím, že čím viac poctivých šachových príspevkov, tým menej tých medziľudských a emočných. Je to aj v tvojich rukách!

Verzia tichošlápka

Ľubo | 04.12.2015

Celé týždne sme spolu s Mirom pobádali Laca, aby už aj on ako skúsený novinár napísal voľačo do Krasňanského šachistu. Keď mi konečne priniesol štyri rukou písané strany, tušil som, že z toho bude škandál. A aj bol. Laco pekne opísal víťazstvo nášho "béčka" posilneného "céčkarmi" nad Devínskou Novou Vsou, ale potreboval sa vyjadriť aj niektorým Mirovým kontroverzným názorom. A keď už niečo Laco kritizuje, tak s mäsiarskou presnosťou, a nie vzletne a náznakovito ako Miro. Načo toľko omáčok, keď si môžeme dať rovno stejk, všakáno? Keďže táto stránka je pre gurmánov všetkého druhu, prepísal som Lacov text do Knihy návštev a dúfal som, že správcu tohto webu nepostihne nejaká srdcová slabosť. Preto som mu aj príspevok avizoval s tým, nech má na zreteli oporné piliere tohto webu - autentickosť a bezservítkovosť. Aj tak ma však prekvapila jeho takmer okamžitá, vcelku umiernená reakcia. Jej obsah nechcem rozoberať a rovnako ani samotný Lacov príspevok, aj keď s odstupom času uznávam, že bol už na hrane. V tom zmysle, že úprimnosť pisateľa by nemala viesť k vyvolávaniu rozbrojov v klube.V každom prípade sa na druhý deň ukázalo, že aj Mirova miernosť má svoje medze. Pohrozil, že už po takomto znevážení nebude správcovať tento web, na štvrtkové tréningy už nemieni chodiť, s Lacom sa nechce stretávať a mňa označil za nekonfliktného tichošlápka...Upozorňoval ma, aby som sa ho nesnažil pacifikovať, ale po dlhšom telefonáte sa predsa len upokojil. Aj tak však oboch vyzývam s príznačnou naivitou na zmierenie a dúfam, že otvorenosť tohto webu prispeje skôr k upevneniu priateľských nálad v klube, a to aj medzi známymi ťažšími povahami...

Re:Verzia tichošlápka

Miro Mandák | 06.12.2015

Ľubo, urobil si, čo bolo v tvojich silách a zabránil si môjmu absolútnemu znechuteniu. V každom prípade mi to odobralo riadny kus energie na spravovanie webu a Lacovo ego budem obchádzať zďaleka, keďže v jeho mastení som totálny babrák a nemám výdrž. Nadávanie správcovi webu je sadošpecialitka, ktorá sa tuším netoleruje v počítačových komunitách.

Tri body

Laco Začka | 03.12.2015

Pôvodne som chcel tento svoj príspevok na stránku Krasňanský šachista nazvať: "Céčko" vyhralo v 3. lige!", ale zistil som, že tém, ku ktorým sa treba vyjadriť, je viac.

Bod 1. (ad. Ignoranti a tupci)

Nazvať ľudí, ktorí neprispievajú na stránku Krasňanský šachista, ignorantmi a tupcami môže len niekto, o koho duševnom zdraví sa dá s úspechom pochybovať. Dlhšie som sa chystal prispieť, ale akosi inštinktívne som sa zdráhal. Teraz už to zdráhanie sa viem pomenovať. Moje vnútorné obavy pramenili z toho, že podpora a pochvala (podotýkam, že zaslúžená, lebo s výhradou k obsahu niektorých príspevkov sa mi táto stránka naozaj páči) by mohli spôsobiť tak nebezpečné nabobtnanie ega Mira Mandáka, že by sa stal ešte neznesiteľnejším, než bol. A to sa, žiaľ, stalo.

Bod 2. (ad. Povinná výhra)

Už som spomenul, že som chcel pôvodne nazvať svoj príspevok bombasticky: "Céčko" vyhralo v 3. lige!".
Chcel som v ňom upozorniť, že pri neúčasti opôr nastúpilo za Jurajom Petrejem a Milošom Kebisom od tretej šachovnice až šesť hráčov, ktorí sú na súpiske "céčka" v 5. lige.
Chcel som upozorniť, že až na šiestich šachovniciach mali súperi z Devínskej Novej Vsi rejtingovo navrch, a že od začiatku sa pre nás zápas nevyvíjal dobre. Karol Rathouský prišiel o kvalitu a súper bukovčákovsky nemilosrdne zjednodušil pozíciu - 0:1! So sebazaprením hrajúci Peter Falťan s bolestivo narazenými rebrami síce získal čiernymi pešiaka naviac (5:4), ale koncovka rôznofarebných strelcov sa skončila bez víťaza - 0,5:1,5. Ľubo Juhaniak padol do pasce, ktorá bola vykopaná pre iného. Otec Šošovička mi vonku na chodníku povedal, že predpokladal ako súpera mňa. Preto si v domácej databáze pozrel partie svojich synov. Tým mi taktne pripmenul, čie deti ma preplieskali na Slovane Open 2013 (Juraj) a Doprastave Open 2015 (Jakub). Disharmónia bielych pešiakov v Albinovom kontragambite a Ľubovo váhanie s "oslím uškom" h3 (tentoraz by možno nebolo celkom od veci) stáli ďalší bod - 0,5:2,5.
Chcel som napísať, že do protiofenzívy zavelila prvá hviezda predĺženého víkendu - Viktor Mikulášek! V piatok vyhral nad Machalcom (Doprastav H - Krasňany C 0,5:2,5) a v nedeľu najprv dôrazne upozornil L. Ochranu, aby neupravoval "delikátne" držaným perom na jeho čas, zvlášť keď stoja v geometrických stredoch políčok (nepripomína vám to niekoho?) a potom nekompromisným matovým útokom znížil na 1,5:2,5.
Chcel som spomenúť "blbú náladu", ktorá nastala, keď Erik Oprea znovu úhorovito vykĺzol zo zovretia Jura Petrejeho - 1,5:3,5.V tej chvíli to vôbec nevyzeralo ružovo: Kebis bez kvality (citát: "Ja som sa s Ondrom len tak hral, aby to malo náboj"), Začka nejasne a Boldocki v ťažkej časovej tiesni.
Na tomto mieste som chcel poeticky zajasať: A vtedy vyšlo slnko! Rasťo Boldocki potiahol 40. ťah sedem (číslom: 7) sekúnd pred časovou kontrolou! M. Kučeru ním tak vyviedol z miery, že sa dostal do časovky on a nehral v nej presne - 2,5:3,5. Škoda, že tam nebola Ninka Boldocká s kamerou, aby zaznamenala pre budúce generácie žiarivý úsmev svojho otca.
Ja som síce v 36. ťahu neprijal súperovu remízovú ponuku, ale bolo to skôr z vyčkávacích dôvodov, než na základe nejakého sebavedomia. Nakoniec sa mi však podarilo vyvarovať sa obvyklej zbrklosti a strate koncentrácie. Splnil som predzápasový pokyn Jura Petrejeho: Netlač sa nasilu, vylepšuj si figúry a počkaj na súperovu chybu. 3,5:3,5!
Chcel som napísať ako sa O. Szöllös (presne informovaný o význame svojej partie pre konečný výsledok) doslova škvaril nad šachovnicou, zatiaľ čo jeho súper Miloš Kebis sa v kuchynke uvoľnene venoval spoločenským záležitostiam. Keď Ľubo Juhaniak zdvorilo požiadal uctievaného barda, aby to už láskavo ráčil ísť vyhrať (A čo? Bude 4:4?), ukázalo sa, ako je Miloš nad vecou. Nakoniec Viktor predsa len vyhnal legendu z kuchynky a pán Kebis s nenapodobiteľnou ležérnou eleganciou položil záverečnú čerešničku na tortu - 4,5:3,5!
Toto všetko som chcel napísať, ale po prečítaní si Mirovho bagatelizujúceho vyjadrenia som pochopil, že by to bolo len bľabotanie človeka bez nadhľadu "opitého" eufóriou z bezvýznamného víťazstvíčka nad posledným v tabuľke.

Bod 3. (ad. karanténa pre Joža Jánoša)

Vyhlásenie ročnej karantény pre Joža Jánoša je čosi tak zvrátené, absurdné a obludné, že by som to neočakával ani od Mira Mandáka. Znamená to, že keď sa budem so svojím dlhoročným kamošom zo šachu Jožom naďalej zdraviť, stretávať, nedajbože hrať šach, budem nakazený a pôjdem karantény aj ja?
Rád by som na tomto mieste urobil miestoprísažné vyhlásenie: Ja, Začka Ladislav, vyhlasujem, že som svedkom ako Jánoš Jozef potriasol Petrovi Falťanovi ruku, po ktorej ho v dávnejšom emotívnejšom úlete "bacol". Uzmierenie sa konalo počas turnaja Slovan Open 2015. Peter si podal s Jožom tú istú ruku, ktorú počas nedávneho zápasu Slávia - Krasňany B ponúkol "tretemi kráľovi" z Doprastavu. (Pokiaľ som dobre informovaný, Broniš, Mandák a Nepraš prestúpili svojho času z Doprastavu do Krasňan spoločne.) Nepraš Petrovu ruku odmietol.
Každý, kto čo len trochu pozná obetavého a láskavého Petra Falťana, to nemôže posúdiť inak než ako grobianstvo!

Na dokreslenie ľudského rozmeru pána Falťana pre tých, ktorí ho poznajú iba z turnajov a líg: Keď som bol nedávno dlhodobo pripútaný na lôžko s komplikovanou zlomeninou nohy, Peter mi chodil nakupovať, vlastnoručne vysmažil kuracie stehná, uvaril vajcia natvrdo, atď. A neurobil to raz!
Pomáhali mi aj V. Mikulášek, Ľ. Juhaniak, R. Boldocki a K. Rathouský, ale Peter išiel ešte ďalej. Viac ako rok hľadal v kalendári podujatí, kým našiel vhodný turnaj, ktorý dokázal vyhrať aj starnúci chromý šachista.
A tak som mohol s veľkým lesklým pohárom machrovať pred svojím osemročným vnukom, ktorý ho má teraz požičaný.

Pred blížiacimi sa Vianocami chcem VŠETKÝM (teda aj Miroslavovi M., Mariánovi B., Martinovi N. a Jozefovi J.) zaželať aspoň časť takého porozumenia pre druhých, tolerancie a ústretovosti, akými je obdarený pán Peter Falťan. (Vyššie ELO v novom roku nikomu želať nebudem, to si vybojujte sa mi na šachovniciach.)

Re:Tri body

Miro Mandák | 03.12.2015

Laco, som veľmi rád, že si napísal obsiahlu správu o zápase piatej ligy. O tvojej výbornej žurnalistickej pamäti vieme a tentoraz si to zúročil aj na stránkach Krasňanského šachistu. Budem veľmi rád, keď budeš verejne koreniť diskusiu podobne ako sa snažím ja. Nie preto korením, že by som sa rozhodol písať jedovito a urážlivo, ale preto, že píšem ako cítim, že je blízke mojej letore. Kvitujem, že si so svojimi aktuálnymi názormi na moju osobu vyšiel na svetlo božie. Je to iste pozitívnejšie ako rozposielať po šachovom klube sms-ky, že Mandák je kokot, prípadne neznášanlivec čoby bol jedno aj druhé. Veď veľakrát krasňanec získa bolestivo vlastný názor na kolegu a pomoc sms-kou ho troška podceňuje, nehovoriac o zapratávaní pamäte zariadenia. Jedno však sebakriticky uznávam: Som rozbuška neomalená. Málo subtílny v prejavoch a citlivejšie duše so zažitou kultúrou vyjadrovania a rozlišovania jemných nuansov v ľudských pradivách sú neustále zraňované na sebavedomí, ktoré by si chceli opatrovať vo vatičke. Cítim sa dobráčisko od kosti, ale to nie je argument, lebo tak sa cítia všetci. Riešenie zatiaľ neexistuje. Asi bude najvhodnejšie, keď sa ľudia s tvojimi názormi na moju osobu združíte a spíšete petíciu za odchod Mandáka z klubu a jeho nahradenie iným vhodnejším šachistom. Aktuálne ma jeden napadá. Čo ty na to?
Ešte ku karanténe, lebo tá rozhorčila aj Ľuba Juhaniaka. Vyjadrujem sa príliš zložito, obrazne a expresívne a pravdepodobne nie každému je dané lúskať také orechy. Jesť ich so škrupinou a nadávať na ne nesvedčí o zdatnosti v lúskaní. Pred pár dňami som sa detinsky rozzúril v krčme, keď si ma konšpiratívne nazval neznášanlivcom, lebo okrem mnohého neznášam aj nevďačnosť. Teraz som sa už zmieril, že nie som tvoj typ :-) A už končím, lebo by som bol nerád, aby si nás poniektorí povrchnejší pozorovatelia začali pliesť.
Teším sa na ďalšie príspevky z piatej šachovej či medziľudskej ligy a akékoľvek iné tiež, lebo niet horšej veci ako stránky, ktoré nudia...

Re:Tri body

Marian | 03.12.2015

Veľmi pekný článok, Laci.

V Petržalke na Mikuláša

Jožin | 01.12.2015

Kalendár sa nakláňa na druholigový víkend.V Petržalke si v 5.kole skrížia figúrky KŠN - D.N.Ves B a Slovan D - Slovan DP . Aktuálne 4 najvyššie položené družstvá v tabuľke. Kým v prvom zápase pôjde o 1.miesto, v druhom zápase ide asi o rodinné derby. V nedeľu sa súperi vystriedajú, Slovan D - KŠN a Slovan DP - D.N.Ves B . Máme sa na čo tešiť.

O chlapcovi a vlkovi

Ezopove bájky | 26.11.2015

Po lúke sa potuloval vlk a hľadal si niečo pod zub. Na lúke sa hral chlapec a keď zbadal vlka, chcel sa rozbehnúť preč. No uvedomil si, že vlk by ho raz dva dochytil, a tak sa radšej ukryl vo vysokej tráve. Vlk onedlho chlapcov úkryt našiel a s vycerenými zubami skočil k chlapcovi. Chlapec ho ako prvý oslovil : Prosím ťa vlk, nezožer ma . Keď vlk videl ako sa chlapec trasie na celom tele, tak trochu zaváhal. Pôvodne ho chcel zabiť a zožrať, no v duchu si uznal, že v ten deň už chytil celú kopu menších zvierat a nie je až taký hladný. Rozhodol sa, že si s vystrašeným chlapcom radšej trochu zažartuje a povedal mu : Dobre teda chlapče, ušetrím ti život, ak mi povieš tri tvrdenia, ktoré sú pravdivé a nemožno s nimi súhlasiť . Chlapec začal bleskovo premýšľať, lebo vedel, že od troch odpovedí závisí jeho život. Po chvíľke mu svitlo a povedal prvú odpoveď: Nuž škoda že si ma uvidel ? povedal a vlk uznal že prvá odpoveď ho uspokojila. To chlapca posmelilo a pokračoval druhou odpoveďou: Škoda, že som sa ti dal uvidieť ? Vlk aj teraz uznal, že druhá odpoveď ho uspokojila a s očakávaním čakal na tretiu odpoveď. Po tretie poviem ti takto - ľudia neznášajú vlkov, lebo bez príčiny napádajú ovce . Vlk sa na chvíľu zamyslel. Chlapec sa začal báť, že bol prismelý. No tento vlk nebol voči nemu zaujatý a povedal : Myslím, že z tvojho hľadiska je to pravda, zvládol si skúšku a môžeš pokojne odísť .

POUČENIE : Nezaujatý človek sa vždy usiluje posúdiť spornú vec zo všetkých hľadísk.

Re:O chlapcovi a vlkovi

Miro Mandák | 26.11.2015

Som celkom rád týmto príspevkom aj keď by som bol ešte radšej, keby boli neanonymné a troška viac viazané na šach aj keď čokoľvek ľudské sa týka šachistov, všakže. Tiež by ma potešilo, keby tu aj niekto okrem mňa odpovedal. Ezopove bájky troška poznám a tieto nepoznám. Takže alebo tieto nie sú Ezopove alebo nepoznám všetky Ezopove. Čo sa poučenia týka: Je to tautologické tvrdenie. Otázka je, či chceme byť nezaujatí resp. morálni. Chceme sa mať dobre a chceme byť so sebou spokojní. Toto hľadisko je prvoradé asi pre každého. Takže vlk chce žiť a chlapec chce žiť. Záujmy sa krížia. Treba nájsť vyšší záujem a tým môže byť morálka. Napríklad desatoro hovorí Nezabiješ. Skapať od hladu ti desatoro dovoľuje. Vlci majú asi iné desatoro a tam niekde bude Zabiješ, aby si neskapal. Atď. Atď.

O psovi a levovi

Ezopove bájky | 25.11.2015

Pes sa jedného dňa rozhodol, že sa vyberie do džungle a zistí, čo tam je. Ešte nikdy v džungli nebol a nevedel, aké zvieratá tam žijú. Ani mu na um nezišlo, že by mal byt opatrný. V jeho domove ho pokladali za skvelého lovca. Uštval a zabil veľa všelijakých zvierat. Bol si istý, že aj v džungli sa ho budú všetky zvieratá báť. Onedlho uvidel pred sebou leva. Ešte nikdy nijakého leva nevidel a tak sa ani trošku nezľakol. Pomyslel si, že aj toto veľké zviera sa stane jeho korisťou. Pes chvíľu kráčal za levom. Potom sa rozbehol, a keď bol tesne za ním, pripravil sa na skok. Vtedy sa majestátne zviera obrátilo a uprelo na svojho protivníka pohľad. Psa čosi varovalo, že zver, ktorý stojí pred ním, je oveľa silnejší a neľútostnejší ako zvieratá, ktoré doposiaľ stretol. Obe zvieratá sa chvíľu premeriavali očami. Potom lev otvoril papuľu a zareval. Pes ešte nikdy nepočul taký hrozný zvuk. Rev leva sa niesol pomedzi stromy. Pes sa od strachu nevládal ani pohnúť, nemohol odtrhnúť zrak od krvilačných tesákov. Uvedomil si tiež, akú má lev mohutnú hruď. Vtedy sa otočil a dal sa na útek. Bežal džungľou, ako najrýchlejšie vládal, srdce mu divo bilo. Mal iba jedno želanie - aby bol čo najďalej od zvera, ktorý tak hrôzostrašne reve a má také strašné zuby. Líška, ktorá celú scénu pozorovala,sa nahlas zasmiala a zavolala za upaľujúcim psom : Veľa ti nebolo treba, aby si zutekal, milý priateľ !?

POUČENIE : Skôr ako sa pustíme do zápasu, mali by sme o súperovi vedieť čo najviac .

Re:O psovi a levovi

Miro Mandák | 25.11.2015

Je tisíc možných interperetácií či aplikácií takejto bájky. Pes ušiel pred levom a líška sa mu smiala. Lev naľakal slabšieho, líška ani nezačala a cíti sa ako hrdinka, pes sa niečo naučil. O sebe, o levovi, o lese a aj o líške. Asi to bol mladý a nie starý pes. Pretože starý pes ci lev vie všetko. Že mu je to houby platné, to je druhá vec. Kým sa o levovi nevie, že je lev, tak vlastne nie je lev. Musí revať a to je jeho kríž. Tak sa mu nechce dokazovať, že je lev, až je z neho pes. Psy skúšajú a levom sa nechce. Dobre som to domútil, čo?

Pivný štvrtok a Don Quichote

Marian | 23.11.2015

Pivný štvrtok a Don Quichote - to je nový Mirov príspevok v sekcii Turnaje a akcie.
Veľmi sa mi páči a vzhľadom na jeho komprimovaný obsah si ho musím prežu(i)ť viackrát.
Pripomeniem pre priateľov piva ,že oplatí sa vyskúšať WYWAR(pre mňa najlepšie slovenské pivo).

Gratulujem Lacovi

Marian | 19.11.2015

Ďakujem za excelentný príspevok o Staromestskom šachovom turnaji.
Popis fotografie mi ešte NAVÝŠIL estetický zážitok.
Poprosil by som Laciho o JEHO subjektívny pohľad na priebeh turnaja.

Re:Gratulujem Lacovi

Ľubo | 19.11.2015

Veď si pozri video...

Re:Re:Gratulujem Lacovi

Marian | 19.11.2015

Jaj...už som našiel ...fantastické...
Použitá hudba videu pridala ďalšiu dimenziu.
Ale napriek tomu: co je psáno,to je dáno...

Laci super !

Jožin | 19.11.2015

Veľmi gratulujem, dúfam, že začneš teraz vyhrávať aj ďaľšie turnaje ( perioda sa bude skracovať ). Odkedy sme spolu pred asi 40 rokmi začali šachovať na Slovane si to zaslúžiš. Ten hudobný podmaz dal videu úplne mimozemský náboj, bravo Miro !

Re:Laci super !

Ľubo | 19.11.2015

Tak treba upresniť, že Antona Špelca ostrostrelca si vymyslel sám Laco, ale Miro to zas pekne všetko zmixoval dokopy...Dúfam, že sa Marián aj s Jožinom dostavíte dnes večer do Bednára...

Re:Re:Laci super !

Marian | 19.11.2015

O chvíľu vyrážam....

Re:Laci super !

Jožin | 20.11.2015

Nepostrehol som pozvánku, rád by som si zahral oslavný blicák s priateľmi ( ?! ) z Krasňan a predviedol rýchlu ruku a tlak na súpera s vypestovaným pupíkom !? ( hihi ... ) Zdraví Jožin

Re:Re:Laci super !

Ľubo | 20.11.2015

Jožin, aj budúci štvrtok máš šancu...

Záznamy: 61 - 80 zo 124
<< 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>

Pridať nový príspevok