Taktika - Ohraničenie kráľa

Ukážka č.1 - Biely na ťahu vyhrá!
 
V ukážke č.1 biely vyhrá zmatovaním súperovho kráľa. Kľúčovým je včasné ohraničenie kráľa ťahom 1.Sf8, čím vzniká matová sieť a stačí dopochodovať kráľom na podporu smrtiaceho šachu strelcom. Celé riešenie si možno prezieť na šachovničke s pomocou navigačných šipiek. Pri prepočte musí všetko vychádzať na ťah presne, lebo súper stavia dámu.  
Ukážka č.2 - Čierny na ťahu vyhrá!
 
Keby bola v ukážke č.2 kompletná matová sieť, tak čierny vyhráva ťahom 1.Vh1 mat. Najprv ju teda treba dokončiť, ale ťah 1.h4 nefunguje, lebo biela dáma pešiaka vezme. Našťastie pre čierneho je naporúdzi vynútené odlákanie dámy nabok s následným dokončením matovej siete a zmatovaním bieleho kráľa, pričom čierne figúry sú v stave bezmocného prizerania. Teda 1.Dxe5+ Dxe5. Teoreticky išlo aj 1.-Dg3 s okamžitým matom 2.Vh1. Dlhšie je 1.-Dxe5 2.h4, čo je ohraničenie bieleho kráľa s následným matom vežou na h1 alebo f2. Napríklad  2.-g4 3.Vf2 mat.  
Ukážka č.3 - Čierny na ťahu vyhrá!
 
Poloha bieleho kráľa v kúte v pozícii č.3 láka bieleho zahrať 1.Kf1 a pokúsiť sa matovať. Avšak po 1.-Vxh3 sú nádeje fuč, lebo matovacia figúra zmizla zo šachovnice. Našťastie pre čierneho, biela veža je zašitá vlastným pešiakom a nie je schopná plniť obranné úlohy. Tak nezadržateľne matuje druhý jazdec 2.Jg4 Vľubovoľne 3.Jf2 mat. Včasné ohraničenie súperovho kráľa prinieslo sladké ovocie. 
Ukážka č.4 - Biely na ťahu vyhrá!
 
Pri zbežnom prezretí pozície č.4 sa zdá, že biely nemôže na výhru s jedným jazdcom ani pomyslieť. Zdanie však klame, lebo čierneho kráľa možno aj pri skromnom materiáli zavrieť do matovej kazajky a zlikvidovať. 1.Jg3 a3 2.Kf5 a2 3.Kg5 a1=D 4.Jf5 mat. Zmyslom pochodu bieleho kráľa je náhradné pokrytie poľa h5, ktoré matujúci jazdec kryť prestáva. Našťastie má biely práve toľko času, koľko potrebuje. Keby bol pešiak čierneho o jedno políčko bližšie, biely jazdec by ho musel ísť strážiť a remíza by bola bieleho maximum.