Re:Nedokonalý plán

Miro Mandák | 14.11.2015

Rasťo, takto: Šach hrajú dvaja. každý sa snaží vyhrať a mať plán. Treba hľadať plán svoj, ale aj predpokladať plány súpera. Plány sú nielen nachádzané, ale aj prekazované súperom. Takže plán, ktorý neráta s tým, že bude prekazený a nemá za seba náhradu, je nanič plán. Plán nachytať súpera je dobrý iba vtedy, keď aj po nenachytaní mám dobré možnosti.
Na 1.d4 e6 2.c4 sa dá hrať f5, teda Holandská. Univerzálne recepty neexistujú. Čierny má nevýhodu druhého ťahu a nejaký ten čas je stiesnený a musí trpezlivo čakať na príležitosť, veľakrát až v koncovke. Začiatok si hral dobre 11.- Je4 bol výborný uvoľňovací ťah.
26.-Jg5 je prvý podľa mňa zlý ťah, Ja sa bojím jeho koňa v centre a svojím koňom v centre odchádzam? Môže ma vyhnať, ale musí stratiť tempo na vyhnanie a tiež sa troška oslabiť. Počítač ukazuje 11.- Jd7 a kôň smeruje do centra. Namiesto opúšťania centra, centralizovanie jadzca. A ešte jeden postreh. Pred urobením ktoréhokoľvek ťahu, kalkulujem možné odpovede súpera. Keď toto pravidlo dodržíš vždy, opakujem vždy, tak sa vyhneš minimálne hrubým chybám. Môžem prehrať na zlú pozíciu, ale nie na hrubú chybu.
A ešte niečo: Ja neobľubujem tie termíny pacer, céčkár, lúzer a pod. Nevysmievaj neboráka, nevieš, čo ťa zajtra čaká. To by som adresoval niektorým krasňancom.

Pridať nový príspevok