Nedokonalý plán

Rasťo Boldocki | 14.11.2015

Po nepochopiteľnej chybe a prehre v nedávnom zápase 5. ligy som sa rozhodol, že v rámci nášho blogu budem pravidelne zverejňovať svoje partie. Za trest. Chvíľu som uvažoval, či v názve rubriky použijem slovo pacer alebo céčkar, keďže sú to v komunite krasňanských šachistov viac-menej synonymá. Rozhodol som sa pre pacera - v kombinácii s partiárom mi to znie o niečo lepšie. Akože PP.
Partie nebudem veľmi hodnotiť, skôr sa pokúsim opísať svoje pocity a myšlienkové pochody počas hry. Domnievam sa totiž, že práve v spôsobe uvažovania tkvie jeden z najpodstatnejších rozdielov medzi dobrým šachistom a tým menej dobrým. Dobrý šachista - aspoň to tak vnútorne cítim - chladne zanalyzuje pozíciu, načrtne jasné plány, presne prepočíta varianty a urobí ťah. My céčkari až tak veľmi pozíciu neanalyzujeme, plány volíme skôr intuitívne a pri prepočtoch nejaký ten podvariant často unikne našej pozornosti.
Takže poďme na vec. Teším sa na rady a dobre mienenú kritiku...
1. d4 e6 Keď som urobil tento ťah, pripadal som si trochu ako lúzer, ktorý chce zúfalo hrať francúzsku. Poraďte, čo mám hrať s čiernymi figúrami ako odpoveď na d4. Skúšal som dámsky gambit aj kráľovskú indickú obranu, ale nebolo to ono, cítil som sa príliš stiesnene. 2. c4 d5 Takže opäť dámsky gambit. 3. Jb1 Jf6 4. Sg5 Spomenul som si, že v tejto pozícii existuje variant, pri ktorom biely môže prísť o figúru. Keďže by sa mi rýchla výhra hodila, päť až desať minút som sa snažil spomenúť si naň. Konečne mi to zaplo 4.... Jd2 5. cxd5 exd5 6. Jd2 Jxd5 7. Sxd8 Sb4+ 8. Dd2 Sxd2 9. Kxd2 Kxd8. Tušíte správne, v& nbsp;partii sme to nehrali. 4...Jd2 5. e6 Pánovi Gálikovi trvalo maximálne sedem sekúnd, kým zahral tento ťah. Nad 5. cxd5 zjavne vôbec neuvažoval. 5... Se7 6. Jf3 0-0 7. cxd5 exd5 Táto výmena ma potešila, po nej som si už nemusel veľmi lámať hlavu nad tým, ako vyvinúť bielopoľného strelca. Teda, aspoň som v to vtedy dúfal. 8. Sd3 c6 9 0-0 Ve8 Snažil som sa tlačiť na bod e4, na ktorý som plánoval dopraviť jazdca. 10. Dc2 h6. Nikdy neviem zdôvodniť, kedy a prečo hrám v tomto otvorení ťah h6. Je to skôr vec intuície. Niekedy si poviem - urobím si „ľuft“ a odvrátim prípadné útoky proti pešiakovi na h7 a vtedy h6 zahrám. Inokedy hútam - nebudem si oslabovať polia okolo kráľa a v takomto prípade h6 nezahrám. 11. Sh4 Je4 A je to tu, jazdec je na e4! 12. Sxe7 Dxe7 13. Je2 Jf6 14. h3 Se6 Takže do hry zapájam aj bielopoľného strelca. Ale chvíľu mi trvalo, kým som sa rozhodol, kam hu umiestnim. Najprv som uvažoval o poli f5, ale trochu som sa obával hrozby 15. Je5 a potom 16. f3. Tušil som síce, že táto hrozba sa dá odvrátiť, ale do hlbších prepočtov sa mi ísť nechcelo. 15. Sd7 som zavrhol tiež pre 15. Je5 – nechcel som meniť strelca. 15. Jf4 Tak veľmi som sa sústredil na možný súperov ťah Je5, že ťah Jf4 som úplne prehliadol. Zamyslel som sa nie koľko minút a vymyslel náhradný plán. Hoci som pôvodne strelca nechcel meniť, teraz som sa rozhodol neutekať s ním, aby som nestratil tempo. 15...Vc8 16 Jxe6 Dxe6 17 Vc1 c5.Cieľom ťahu bolo otvoriť a ovládnuť c-stĺpec, ako aj zabojovať o pole e5, ktoré ma stále mátalo. C5 som zahral aj za cenu oslabenia pešiaka d5. 18. dxc5 Vxc5 19. Db1 Vc8 20. Vxc5 Vxc5 21. Ve1 Dc8 Stĺpec som úspešne ovládol, ale čo ďalej? 22. Jd4 a6 Rozhodol som sa najprv obmedziť pôsobnosť bieleho jazdca na d4, a potom som ho chcel vymeniť. Domnieval som sa, že po výmene viac zaváži fakt, že ovládam c-stĺpec. 23. Dd1 Dc7 24. De2 g6 Tak tu som dosť dlho uvažoval či hneď idem manévrom Jg5 – Je6 meniť jazdca alebo najprv získam kontrolu aj nad bodom f4. Intuitívne som sa rozhodol pre druhú možnosť a zahral g3. Na konci partie sme sa so súperom zhodli, že práve toto oslabenie môjho kráľa rozhodlo. Počítač však ťah g3 označil za druhý najlepší v danej pozícii. Chudák stroj nemohol vedieť, aké myšlienky sa roja v mojej hlave. 25. Sc2 Kg7 26. Dd3 Jg5 27. Ve2 Je6. Keď som položil jazdca na e6, okamžite som sa chytil za hlavu. Tak veľmi som sa sústredil na svoj plán, že som si prestal všímať takú maličkosť – ťahy súpera. Samozrejme, pán Gálik jazdcov vymenil, zobral dámou pešiaka na g6, potom aj jazdca na f6 a bolo po partii. 1:0

Pridať nový príspevok